Poraďme si s pripálenou žehličkou

Stiahnite si elektronickú príručku zdarma.

Stiahnite si TOP 3

Aktuálne informácieNestáva sa to často, ale keď sa to už prihodí, môžeme podľahnúť dojmu, že pripálená žehlička môže ísť akurát tak do triedeného odpadu. Nemusí to tak byť, ak sa nám ju podarí vyčistiť. Niekoľko dobrých rád má pre nás zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová:

Azda najúčinnejším pomocníkom v domácnosti je ocot. A platí to aj v tomto prípade. Na dno plechu alebo inej nádoby nalejeme horúci ocot a priložíme vychladnutú žehličku. Pozor, namáčame iba spodok. Necháme chvíľku pôsobiť a vyutierame suchou jemnou handričkou.

Ďalšia rada je z kategórie inovácia. Zubná pasta totiž vôbec nemusí čistiť len zuby. Ešte teplý povrch zbavime väčších zbytkov pripálenín a necháme vychladnúť. Na hrubšiu handričku nanesieme pastu a následnými krúživými pohybmi vyčistíme zvyšok nežiadúcej špiny. Pozor, žehlička musí byť pri tomto čistení vychladená.

Úplne inak je to pri ďalšom spôsobe čistenia. Na uterák nanesieme penu alebo gél na holenie, žehličku zohrejeme na maximum a jemným tlakom  pôsobíme na spodok žehličky. To, že sa nám bude z toho dymiť je normálne. Následne uterák položíme na hranu stola alebo žehliacej dosky a v určitom uhle po nej prejdeme niekoľkokrát až špina ostane na uteráku.

Pokiaľ sa pripálená špina drží na žehličke naozaj silno, môžete to skúsiť ešte so soľou. Odporúčam túto voľbu ako poslednú v prípade, že už nič iné nezaberie. Je tu totiž riziko, že kryštáliky soli môžu spôsobiť škrabance na povrchu žehličky.

Soľ nasypeme na handričku v trochu väčšom množstve a zahriatou žehličkou prejdeme po nej. Zakaždým ju ale utrieme o noviny preložené cez hranu žehliacej dosky a dáme pozor, aby sa kryštáliky nedostali do naparovacích otvorov.

Prípadne môžeme použiť aj alobal. Pokrčený alobal nahradí drôtenku a vyčistí žehličku. Pozor však, aby sme si ju týmto spôsobom nepoškriabali. Alobal musí byť jemný, mäkký. Takto čistíme teplú žehličku.

Zajtra vezmeme do parády skrutky a klince.

 

Počuli ste v Rádiu Slovensko v relácii Zručne stručne s Barbarou Štubňovou a Miriam dňa 7.4.2016. V audio podobe si vypočujete tu >>>