Objavila som ju ako víťazku plážovej výzvy v kurze PZP. Hovorí si Jana Lesana a je to mega eko bio žienka. Okamžite som prešmejdila jej blog, na ktorom je pár skvelých článkov a kúpila si jej ebook Sprievodca netoxickou domácnosťou. Neváhala som ani minútu, pretože ma presvedčila o svojich kvalitných vedomostiach a skúsenostiach z tejto oblasti okamžite.
Záhrada spí zimným spánkom, tak sa môžeme vyšantiť na izbových rastlinách. Aj o tie sa treba starať, aby nám prinášali radosť a mali sa k svetu. Nielen rastliny, aj pôdu v kvetináči by sme mali sem-tam skontrolovať. Pokračuje zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová.
Dnes prinášajú dary Traja králi, aj my pre vás niečo máme. Konkrétne tip od našej poslucháčky Veroniky. Je to elixír mladosti. Táto tinktúra poriadne prekrvuje sliznice, z čoho vyplývajú určité výhody, a okrem toho sa budete cítiť oveľa lepšie, akoby plní života. Čo potrebujeme povie zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová.
Dnes sa budeme starať o porcelán a krištáľ. Najmä kúsky po našich predkoch potrebujú niekedy generálne čistenie. Ako na to, aby vyzerali, že ich neohlodáva zub času, povie zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová.
Dnes si vyrobíme tinktúru z koreňa Valeriány lekárskej. Táto zaujímavá a najmä mimoriadne silná bylinka má výborné upokojujúce účinky. Poznali ju už naši predkovia a hojne ju využívali ju na spokojný spánok.
Mäta je nenáročná bylinka, ktorá nemusí mať veľa slnka a ocení pravidelné polievanie. Dnes si vyrobíme mätový nálev, tinktúru a olej. Ten veľmi dobre pôsobí najmä pri stuhnutých svaloch. Ako na to, povie zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová.
Ak vám šalvia kvitne v záhrade v hojnom počte, môžete si ju nasušiť, piť ju ako čaj a robiť z nej rôzne octy a nálevy, alebo jej môžete venovať pevné miesto vo vašej lekárničke. Čo potrebujeme na výrobu šalviového sirupu, povie zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová.
Žijeme v dobe, kedy stačí zájsť do obchodu a kúpite si všetko, čo potrebujete. Tento šetrič času a energie je dobrá vec - a tá ešte lepšia je, že niektoré veci si môžete urobiť aj doma. Ušetria pár drobných a viete, čo v tom je.
Chcete lepšie spať? Čudná otázka, veď kto by nechcel. V tom prípade pre vás máme skvelý tip na levanduľovú vodu do žehličky. Zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová:
Naše recepty zvládne každý. Aj v tomto smere si dávame záležať na výbere. Aj keď výroba ústnej vody zaváňa menšou alchýmiou, nie je to ťažké. Pustíme sa do toho so zberateľkou domácich receptov Miriam Štolfovou.
Pred nami sú teplejšie dni, prichádza leto a pokiaľ máte kvety doma na balkóne alebo v záhrade, oceníte, keď sa im bude dariť. Môžeme im v tom pomôcť aj my – hnojivami, ktoré pre ne urobíme a smelo ich môžeme nazvať ekologické. So zberateľkou domácich receptov Miriam Štolfovou sa najprv postaráme o izbové rastlinky.
Vôňa vylešteného nábytku sa dá porovnať s máločím, väčšinou si ju pamätáme z návštev u starých rodičov. Aj keď máme nový, moderný nábytok, neznamená to, že by sme ho nemali sem-tam preleštiť. Dnes sa budeme venovať dreveným aj iným kusom nábytku. Vyrobíme si vlastné leštidlo so zberateľkou domácich receptov Miriam Štolfovou:
Vstupné náklady sú pár centov, výroba trvá asi 10 minút a funkčnosť je takmer 100 percentná. Jedinou nevýhodou tohto receptu je čas, ktorý musíme nechať prírode na vytvorenie tohto čistiaceho zázraku. Dnes si vyrobíme vlastný citrónový čistič. Zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová začne tým čo na jeho výrobu potrebujeme.
Koľko dobrých rád ste pri pečení prebrali od svojej mamy? A tá zas od tej svojej? To sú tie pravé tipy, ktoré sa odovzdávajú z generácie na generáciu. Niektoré z nich nám ponúkne aj zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová.
Otlačili vás topánky? Je to nepríjemné, ale dá sa to riešiť. Najprv sa ale zorientujeme v tom, aký je rozdiel medzi mozoľom a pľuzgierom. Zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová:
Je po pôste, takže ak máte v pláne po dojedení dobrôt z veľkonočného pondelka chuť navariť niečo chutné a mäsité, verím, že vám prídu vhod rady od zberateľky domácich receptov Miriam Štolfovej.
Aj dnes pokračujeme v domácom liečení rôznych neduhov. Posvietime si na upchaté a boľavé dutiny a hrdlo. Ak sme mali voľakedy plný nos, často sme sa naparovali, aby sa hlieny uvoľnili.
Dnes sa zoznámime s rastlinkou, ktorá je veľmi pekná a takisto aj liečivá - s kapucínkou. Keďže v obchodoch ponúkajú semená rôznych kultivarov, pre našu potrebu použijeme kapucínku väčšiu.