Kvetom vo váze predĺžime život cukrom aj soľou

Stiahnite si elektronickú príručku zdarma.

Stiahnite si TOP 3

Aktuálne informácieVeľkonočné sviatky už vyklopkávajú na dvere. Ak si chcete prikrášliť interiér aj rezanými kvetmi, vieme, čo robiť, aby ostali čo najdlhšie čerstvé. Povie nám to zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová.

Do vázy s rezanými kvetmi vložíme prekrojený zemiak tak, aby sa ho stonky kvetov dotýkali. Zostanú dlhšie čerstvé, lebo škrob zo zemiaka dodáva výživu, je to cukor.  

Ak sa vám zemiak z estetických alebo iných dôvodov do vázy nehodí, môžeme vodu vo váze rovno pocukrovať a nielen to. Stačí vložiť trošku cukru, kamenca, alebo aj soľ. Niektoré gazdinky pridávajú do vody kúsok aspirínu, ktorý tiež predĺži životnosť kvetov.

Ako sme počuli, možností je naozaj niekoľko, o rezané kvietky sa takisto treba starať.

Kvety vo vode nemajú takmer žiadnu výživu. Najlepšie sa osvedčil 2-5% roztok cukru a štipky kuchynskej soli, lebo rastlina aj vo váze pre život potrebuje určité množstvo živín.

Preto pridávame tieto uhľohydráty vo forme glukózy alebo cukru a tiež dostanú sodík a draslík vo forme malého množstva kuchynskej soli alebo kamenca - pre zníženie odparovania.

Toľko k predĺženiu životnosti. Zajtra tému dokončíme a povieme si aj niečo o veľmi hĺbavej bylinke. 

 

Počuli ste v Rádiu Slovensko v relácii Zručne stručne s Barbarou Štubňovou a Miriam dňa 24.3.2016. V audio podobe si vypočujete tu >>>