Harmanček zosvetľuje vlasy a upokojuje nervovú sústavu

Stiahnite si elektronickú príručku zdarma.

Stiahnite si TOP 3

Aktuálne informácieHarmanček môžete vysievať na jar aj na jeseň. Na vyklíčenie potrebuje svetlo, takže ho určite nezapravujte do pôdy, musí zostať na povrchu. Harmanček sa oficiálne volá rumanček kamilkový a je to jedna z najstarších liečivých bylín. Ten pravý rozoznáte tak, že len on má dutý kvet.

Ak budete mať na záhrade rumanček, môžete si z neho vyrobiť všeličo užitočné a hojivé. Ako si vyrobíme masť, povie zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová.

Rozpustíme bambucké maslo vo vodnom kúpeli tak, aby sme ho nevarili a pridáme doň harmančekový olej, ktorý sme získali maceráciou kvetov. Pomer by mal byť taký, aby nám masť stuhla, teda oleja pridáme len pár lyžičiek, podľa množstva bambuckého masla. Masť môžeme použiť na zle hojace sa rany, popraskané päty alebo namáhanú pokožku na rukách.

Harmanček vám pomôže aj pri domácom wellness pobyte vo vlastnom byte. Najprv sa presunieme na pohodlný gauč, urobíme si čistiacu masku. Do vriacej vody pridáme za hrsť nadrobno posekaných alebo rozmixovaných harmančekových kvetov a necháme asi 20 minút lúhovať. Potom priložíme na pleť ako masku asi na 10-15 minút. Maska upokojuje a hýčka našu pokožku.

A teraz nás čaká relaxačný kúpeľ. 2-3 hrste harmančeka sparíme a necháme 15 minút lúhovať pod pokrievkou, potom scedíme do kúpeľa, ktorý si užijeme max. 20 minút. Pôsobí blahodárne na našu nervovú sústavu, upokojuje a uvoľňuje.

Výluh do kúpeľa môžeme použiť aj na umývanie vlasov, pretože oživí najmä svetlé a plavé vlasy a pri častejšom používaní ich aj mierne zosvetlí.

Na vlasy tu ešte máme výborný zábal. Vyrobíme si harmančekový nálev z hrste kvetov, ktoré lúhujeme v pol litri vriacej vody 15 minút, potom ho zlejeme a zmiešame s 15 kvapkami tinktúry a lyžicou medu. Vtierame do vlasov, necháme pôsobiť asi 20 minút a potom opláchneme.

Bylinková časť je teda za nami, od pondelka zavárame a hneď prvý recept bude na zaváranie len so soľou. 

 

Počuli ste v Rádiu Slovensko v relácii Zručne stručne s Barbarou Štubňovou a Miriam dňa 19.8.2016. V audio podobe si vypočujete tu >>>