Zohrievame si studené nohy
Stiahnite si elektronickú príručku zdarma.
Vyhľadávanie
Aktuálne informácie
Studené nohy nikoho nepotešia. Z času na čas, najmä v tejto zime, sa niečo také pritrafí... Vieme si pomôcť kúpeľom, masážou, ale aj tým, čo jeme. Ako na studené nohy, povie zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová.
Prvá pomoc je kúpeľ na nohy. Horúcou vodou, ktorá by nemala presiahnuť 40°C, naplňte vaňu alebo lavór. 2 polievkové lyžice soli alebo 3 kvapky škoricového oleja zmiešajte so šťavou z 2 citrónov a premiešajte. Nohy si v tomto liečivom kúpeli močte aspoň 15 minút. Ak sa voda ochladí, okamžite prilejte horúcu. Potom si ich poriadne vyutierajte a doprajte im hrubé ponožky.
Keď už sme pri tých ponožkách, tak pri nich aj chvíľu zostaneme. Nemali by byť príliš tesné, pretože sa vám v nich neudrží teplo. Najlepšie sú vlnené alebo bavlnené, ideálne, aby mali voľný nezdieravý zdravotný lem a aby boli bez gumky.
Prekrviť chodidlá pomôže aj ricínový olej s masážou. Masírujte si týmto olejom pred spaním chodidlá a potom si ich strčte pod teplú prikrývku. Ricínový olej zabezpečuje lepšiu cirkuláciu krvi a rozširuje cievy.
A na záver to všetko preložíme čili papričkami. Väčšina štipľavého korenia obsahuje kapsaicín, ktorý napomáha lepšej cirkulácii krvi cez organizmus. Kapsaicín vám pomôže zbaviť sa aj nepríjemného mravčenia v chodidlách, ktoré vás môže sprevádzať počas chladu.
Čili si pridávajte do jedla alebo si môžete čili olejom masírovať studené chodidlá, prípadne ho môžete užívať ako doplnok stravy. Macerované papričky v kvalitnom panenskom oleji užívajte 1lyžičku ráno a jednu večer.
Zajtra budeme vyrábať prací gél značky „eko“.
Počuli ste v Rádiu Slovensko v relácii Zručne stručne s Barbarou Štubňovou a Miriam dňa 30.1.2017. V audio podobe si vypočujete tu >>>