Vyrobte si ekologický prací gél

Stiahnite si elektronickú príručku zdarma.

Stiahnite si TOP 3

Aktuálne informácieNaši predkovia varili mydlo zo zvyškov. Stačila zmes rastlinného a živočíšneho tuku a preosiateho drevného popola. My to robiť nebudeme, vyrobíme si vlastný mydlový gél, ktorý sa osvedčil aj v jednom testovacom časopise. Čo potrebujeme povie zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová.

Potrebujeme: 1 jadrové mydlo (to je to s jeleňom, poznáte ho možno pod názvom žlčové mydlo), štvrť až pol kg pracej sódy a 10 litrov vody. Ak periete v tvrdej vode, pridáte sódy viac, ak máte vodu mäkkú, budete potrebovať menej sódy.

My budeme vyrábať 10 litrov gélu, ak ho chcete menej na otestovanie, prispôsobte tomu aj množstvo ingrediencií.

Do minimálne 10 litrového vedra najemno nastrúhame celé jadrové mydlo, zalejeme 3 litrami horúcej vody a miešame, kým sa mydlo nerozpustí. Pridáme sódu a zalejeme ďalšími 7 litrami horúcej vody. Miešame, pokiaľ sa nerozpustí aj sóda. Výsledný prací prostriedok by mal mať gélovitú štruktúru.

Teraz sa pozrieme na ekonomickú stránku veci: 1 mydlo a pol vrecúška sódy vystačí na 10 litrov pracieho prostriedku. Jedna pracia dávka je asi 200-250 ml, čiže 10kg balenie pracieho prostriedku vystačí na 40-50 praní. Pri započítaní nákladov na mydlo a sódu, je cena pracieho prostriedku na jedno pranie 4 centy. Náklady na jednu dávku bežného pracieho prostriedku sa pohybujú od 13-30 centov.

Nielenže ušetríte, ste priateľský aj k životnému prostrediu. Aj keď je tento prací prostriedok menej účinný ako bežný prášok, nie je až o toľko menej účinný. Tento prací prostriedok dokáže bez problémov spracovať, takže periete 100%  eko. A ešte jedna praktická vec: vedierko, v ktorom budete mať tento prací prostriedok, sa musí dať uzatváraťa vkladáme ho rovno do bubna práčky. 

 

Počuli ste v Rádiu Slovensko v relácii Zručne stručne s Barbarou Štubňovou a Miriam dňa 31.1.2017. V audio podobe si vypočujete tu >>>