Tri základné veci, keď vŕzga posteľ

Stiahnite si elektronickú príručku zdarma.

Stiahnite si TOP 3

Aktuálne informácieAk vám vŕzga posteľ, môže si to odniesť nielen váš pokojný spánok ale najmä nervová sústava. V tom prípade pomôže zopár údržbárskych klasík. Pokračuje zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová.

Rozhodne by sme sa na začiatku mali pozrieť na všetky spoje a prípadne ich podľa potreby dotiahnuť. Aj jedna povolená skrutka v nesprávnom mieste môže spôsobovať vŕzganie.

Väčšinou to vyvolávajú tie, ktoré spájajú bočnice s čelami postele, prípadne povolené hranoly, ktoré držia rošt. Niekedy býva riešenie naozaj to najjednoduchšie. Príčiny môžu byť však aj iné.

Asi druhou najčastejšou príčinou vŕzgania postele je rošt. Môže byť nekvalitný alebo nesprávne umiestnený, či príliš voľne položený a pri väčších presunoch začína vydávať rôzne zvuky.

V tom prípade občas môže pomôcť jeden veľmi jednoduchý trik: stačí ho podložiť nejakým kusom látky alebo napr. podložkami pod nohy stoličiek, vďaka ktorým vŕzganie buď úplne zmizne, alebo sa výrazne obmedzí. Ak použijeme kus látky, je dobré ju k nosnej ploche bočníc prilepiť.

Tretí, klasický spôsob, ktorý môže obmedziť problém, sa dá urobiť vlastne vždy, bez ohľadu na odhalenú alebo neodhalenú príčinu vŕzgania postele. Môže byť aj doplnkom k dvom predchádzajúcim metódam, ktorý urobíme pre istotu.

Posteľ poriadne premažeme vo všetkých spojoch, musíme ich najskôr trochu povoliť na všetkých skutočných aj hypotetických trecích plochách. Aj pri lamelách roštu.

Na drevené postele použijeme tak 3 vrstvy vosku, na postele kovové funguje olej. Nemala by to byť ale silná vrstva, aby ste nechodili so zamazaným pyžamom, alebo aby si to neodniesli plachty a obliečky. 

 

Počuli ste v Rádiu Slovensko v relácii Zručne stručne s Barbarou Štubňovou a Miriam dňa 11.11.2016. V audio podobe si vypočujete tu >>>