Starostlivosť o prútený nábytok

Stiahnite si elektronickú príručku zdarma.

Stiahnite si TOP 3

Aktuálne informácie



Jeho čas sa blíži a my budeme pripravení. Aby prútený nábytok vydržal čo najdlhšie, potrebuje vlhkosť. Ak ho máme v interiéri, dávame ho čo najďalej od radiátorov a iných vykurovacích telies a nesvedčí mu ani priame slnko. Pokračuje zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová:

Len čo začne ratanový nábytok vŕzgať, je najvyšší čas, aby sme ho postriekali vodou alebo natreli vazelínou, prípadne olivovým alebo iným rastlinným olejom. Takto navlhčený a naolejovaný nám bude dlhšie slúžiť.

Ak ho máme vonku na záhrade, je jasné, že by sme ho mali sem-tam vyčistiť. Najlepšie ho vyčistíme kefou a mydlovou vodou, alebo kefou a slanou vodou. Nábytok potom opláchneme čistou vodou a ošetríme rastlinným alebo olivovým olejom. Pri lakovanom prútenom nábytku pomôže nábytková politúra.

V spleti prútia a ratanu sa veľmi ľahko usádza prach, preto ho vždy dôkladne povysávame. Najlepšie urobíme, ak použijeme nadstavec s jemnou kefkou. Na ťažko dostupné miesta je vhodné použiť vatovú tyčinku na čistenie uší alebo štetec.

Ak chcete svoj prútený nábytok využívať dlho a intenzívne, starajte sa oň ako naše staré mamy.

Pri prútenom nábytku, ktorý je veľmi namáhaný, napríklad preto, že je vystavený vonku každému nečasu, by sme mali raz ročne použiť tento recept: 1 liter vody zmiešajte s 2 PL (polievková lyžica) terpentínu a 3 PL ľanového oleja (dostaneme v obchode s farbivami).

Túto zmes nanesieme štetcom na nábytok a necháme vyschnúť. Následne ešte vyleštíme suchou handričkou. Zajtra sa pustíme do odvážnej misie, skúsime vyčistiť pripálenú žehličku.

 

Počuli ste v Rádiu Slovensko v relácii Zručne stručne s Barbarou Štubňovou a Miriam dňa 6.4.2016. V audio podobe si vypočujete tu >>>