Starajme sa o svoje nohy

Stiahnite si elektronickú príručku zdarma.

Stiahnite si TOP 3

Aktuálne informácieDnes sa budeme starať o naše nohy. Ak sa vám podarí nájsť si pre seba trochu času, môžete vyskúšať kúpeľovú masáž nôh. Je to veľmi príjemné a nebudete si to vedieť vynachváliť. Ten najjednoduchší tip v domácich podmienkach opíše zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová.

Naplňte lavór teplou vodou, pridajte pár kvapiek aromatického oleja a do vody nasypte sklenené guľôčky. Potom ich chodidlami kotúľajte sem a tam – je to veľmi príjemná masáž. Guľôčky zoženiete v kvetinárstvach ako dekoráciu, ale môžete použiť kamienky okrúhliaky, len tie sa nebudú kotúľať, takže sa pri masáži budete musieť postaviť a šliapať.

Poriadny kúpeľ nôh je dobrý aj vtedy, keď ste niekde vymrzli. Ak máte pocit, že na vás ide chrípka alebo nachladnutie, nasypte si do lavóra rozdrvené horčicové semienka a zalejte horúcou vodou. Nechajte chvíľu vylúhovať a keď je voda taká teplá, že ju nohy znesú, doprajte si ozdravný kúpeľ. Okrem toho, že tento kúpeľ môže odvrátiť chrípku či nachladnutie, pomáha aj proti bolestiam hlavy.

Teraz si pripomenieme jednu procedúru, ktorú hojne využívali už naši predkovia. Kapustový zábal je najlepší domáci prostriedok na problémy s kĺbmi. Mierni bolesti, tlmí zápaly a jeho príprava vôbec nie je zložitá: pár bielych kapustných listov ohrievajte približne 5 minút v hrnci s teplou vodou. Potom ich rozvaľkajte valčekom, priložte okolo boľavého kĺbu, oviažte tenkým uterákom a nechajte pôsobiť celú noc. Ak je bolesť stále silná, určite navštívte lekára.

V pondelok budeme vyrábať bylinkovú ústnu vodu a špeciálne kloktadlo. 

 

Počuli ste v Rádiu Slovensko v relácii Zručne stručne s Barbarou Štubňovou a Miriam dňa 20.1.2017. V audio podobe si vypočujete tu >>>