Šikovné tipy na to, ako mať okná čisté a lesklé

Stiahnite si elektronickú príručku zdarma.

Stiahnite si TOP 3

Aktuálne informácieUmývanie okien je činnosť, ktorú niektorí pretrpia, iní si ju celkom užívajú a ďalší neriešia – jednoducho, treba to urobiť. Zopár pomocníkov máte aj doma - síce to za vás neurobia, ale dopomôžu oknám k lesku a bude sa vám to robiť lepšie. Máme pre vás niekoľko vylepšení a začneme od piky so zberateľkou domácich receptov Miriam Štolfovou.

Skvelým pomocníkom pri umývaní okien je ocot. Ten dokáže okno odmastiť a zároveň ho aj vyleští. Stačí ak ho pridáte do vody, s ktorou okná umyjete. Sú takí ľudia, ktorí okná po umytí aj leštia. S týmto tipom ich budete mať lesklé aj bez tejto nadstavbovej aktivity.

Do vedra s teplou vodou pridajte šťavu z citróna alebo kyselinu citrónovú a lyžicu sódy bikarbóny. Okná už nebudete musieť leštiť. Trošku vám to bude v tom vedre peniť, ale to prestane a môžete sa pustiť do práce.

Teraz vám ponúkneme tip, ktorý je aj na tretie počutie zvláštny. Tí, ktorí vyskúšali, si to však nevedia vynachváliť.

Trochu netradičné je čistenie okien so svetlým pudingom. Stačí ak jeden balíček svetlého pudingu rozpustíte v 5 litroch vlažnej vody a touto vodou budete umývať okná. Potom necháte uschnúť a leštenie už bude hračkou. Naozaj sa budú vaše okná krásne lesknúť.

Niekedy sa oplatí aj pri takej mechanickej činnosti, akou je umývanie okien, použiť logiku. Najprv umývame rámy okien, až potom sklo. V opačnom prípade si čisté sklá zaprášime.

Ak je umývanie okien naozaj výzvou, pomôže toto: ťažko dostupné a veľmi špinavé okná najmä pri ceste, môžete prvýkrát vydrhnúť širokou metlou, namočenou v silnom octovom alebo saponátovom roztoku. Štetiny na metle odstránia tú najhrubšiu špinu a okno nepoškodia. Potom okná umyjete klasickým spôsobom.

Násadu z metly môžete použiť aj na predĺženie rúčky na klasickej stierke, nebudete sa musieť štverať na stoličku. Keď sme pri tých výškových prácach, vlastná bezpečnosť je dôležitejšia ako čisté okno.  

 

Počuli ste v Rádiu Slovensko v relácii Zručne stručne s Barbarou Štubňovou a Miriam dňa 9.12.2016. V audio podobe si vypočujete tu >>>