Roztrhnuté silonky môžeme zrecyklovať

Stiahnite si elektronickú príručku zdarma.

Stiahnite si TOP 3

Aktuálne informácie



Očko na pančuchách? Čo už s nimi, chytíme a s príslušným komentárom hodíme silonky na večný odpočinok do smetného koša. Časy, keď ich používali majstri v aute namiesto klinového remeňa sú síce dávno preč, avšak my pre vás máme niekoľko veľmi praktických tipov, ako môžete zničené silonky ešte zrecyklovať. Hovorí zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová:

Dajú sa použiť ako prachovka – natiahneme na ruku a utierame prach. Rovnako poslúžia aj ako odchlpovač v práčke od psích a mačacích chlpov. Pretože statická elektrina, ktorá vzniká trením silónky o zachlpené miesto nachytá špinu alebo prilepí k sebe chlpy.

Tento materiál vám uľahčí aj šetrné pranie spodnej bielizne. Môžete si z neho vyrobiť vrecko, do ktorého bielizeň vložíte a dáte prať: zviažte nohavicové časti o seba, prebytočnú časť odstrihnite a pripravené vrecúško naplňte bielizňou. Vrchnú časť previažete dokopy prebytočnou nohavicovou časťou.

Na prvé počutie je to možno trochu komplikované. Keď to budete naozaj robiť zistíte, že je to veľmi jednoduché. Ide len o to, aby ste mali všetky otvory zatvorené.

Úplne z iného súdka je ďalšia rada. Pri zametaní metlou zo slamených stebiel predídete jej poškodeniu, ak ju pred zametaním obalíte starou silonkou. Okrem toho na ňu nachytáte prach a špinu, ktoré by za bežných okolností zostali na zemi.

Silonka môže pomôcť aj pri skladovaní štetcov z prírodných materiálov. Keď ich po použití vyčistíte, vyrobte im ochranný obal zo starej silonky. Opäť stačí jeden alebo dva uzlíky a štetiny sa v dielni nepolámu.

Ak vám na zem padol malý predmet, napríklad uzáver z náušnice, dajte si starú silonku (neroztrhnutou časťou) na hadicu od vysávača a dobre ju upevnite. Pri vysávaní sa zachytí na silonke.

A to ani zďaleka nie je všetko. Zajtra pokračujeme. 

 

Počuli ste v Rádiu Slovensko v relácii Zručne stručne s Barbarou Štubňovou a Miriam dňa 27.4.2016. V audio podobe si vypočujete tu >>>