Rady pre šikovné ruky

Stiahnite si elektronickú príručku zdarma.

Stiahnite si TOP 3

Aktuálne informáciePokračujeme v mixe pre šikovné ruky, prípadne aj pre tie menej šikovné, pretože nám ide najmä o to, aby ste si život s náradím v ruke uľahčili.Ak máte v dielni niečo hrdzavé a je to ešte k tomu aj malé a zle sa to čistí, Miriam Štolfová má pre nás tip zo svojej zbierky domácich receptov: 

Na hrdzu pomôže ocot. Stačí ponoriť do octu to, čo je hrdzavé a nechať ocot pracovať. Je pravda že táto metóda nie je najrýchlejšia, je však veľmi účinná.

Vytiahnuť zo steny hmoždinku chce niekedy silu chlapa a nervy z ocele. Ale dá sa to aj inak. Ak neviete vytiahnuť hmoždinky pevne usadené v stene, použite vývrtku. Vytiahnete ich takto veľmi ľahko.

Ruky k dielu môže priložiť aj nežnejšia časť ľudstva. Na odstránenie vŕzgajúcich pántov nepotrebujeme hrubú silu a dokonca ani vazelínu alebo olej. Pomôže tuha z ceruzky, ktorou prekreslíme kolíky pántov. Tuha je mastná, no nevyteká, takže potom pánty nevŕzgajú.

Vieme si poradiť aj so zatĺkaním klincov do mäkkého a tenšieho dreva tak, aby sa nám potom neštiepilo. Chce to len ten klinec upraviť. Môžete jeho špičku trošku otupiť, alebo miesto, kam klinec zatĺkate, prelepiť lepiacou páskou. Drievko sa potom tak ľahko nerozštiepi.

Ak vám nejaká rada ušla, nájdete ju v archíve na webe rádia Slovensko. 

 

Počuli ste v Rádiu Slovensko v relácii Zručne stručne s Barbarou Štubňovou a Miriam dňa 15.6.2016. V audio podobe si vypočujete tu >>>