Orchidea potrebuje špeciálny substrát a strih

Stiahnite si elektronickú príručku zdarma.

Stiahnite si TOP 3

Aktuálne informácieAk orchidea nechce začať opäť kvitnúť, niekoľko základných opatrení nájdete vo včerajšej rubrike v našom archíve. Dnes si vyrobíme vlastný substrát, ale najprv ju trošku pristrihneme. Zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová.

Odrežte len tú časť stonky, ktorá už nie je zelená. Takto orchidea rozkvitne oveľa skôr.

Po druhom kvitnutí, odrežte celú stonku, rastlina tak bude mať čas na oddych. Vytvorí nové listy a rozkvitne v nasledujúcej sezóne.

Korene, ktoré vytŕčajú, obsahujú chlorofyl a sú pre rastlinu dôležité. Aj keď nie sú veľmi estetické, v žiadnom prípade ich neodstraňujte.

Tá orchidea, ktorú má väčšina z nás, neznáša hutnú pôdu a trvalejšie premokrenie. Ak nazriete do kvetináča, tak vidíte, že má špeciálny substrát, ktorý sa dá kúpiť, ale môžete si ho namiešať aj samy.

Budete na to potrebovať na malé kúsky postrihanú špongiu (napríklad na umývanie riadu) a substrát na kvitnúce rastliny. Zmiešajte ich v pomere 1:1. Malé kúsky špongie výborne pijú vodu a sú veľmi ľahké, čo orchideám vyhovuje. Orchideu po presadení niekoľko dní nepolievajte.

Veľmi dôležité je aj to, kam orchideu dáte. Orchidea má rada svetlo – pozor však na príliš ostré a najmä priame slnečné svetlo.

Ak máte orchideu uloženú na parapete, kde popoludní dopadá ostré svetlo, lepšie urobíte, ak ju zatienite. Takže jej bude vyhovovať skôr severné alebo severozápadné okno.

Zajtra to bude drina – vyčistíme špáry medzi kachličkami. 

 

Počuli ste v Rádiu Slovensko v relácii Zručne stručne s Barbarou Štubňovou a Miriam dňa 28.9.2016. V audio podobe si vypočujete tu >>>