Nechtík lekársky je liečivá rastlinka, ktorá uľaví vašej koži

Stiahnite si elektronickú príručku zdarma.

Stiahnite si TOP 3

Aktuálne informácie



Dnes začíname s bylinkovou sériou. Je niekoľko základných kúskov, ktoré by mali byť v každej záhradke. Prečo je dobré mať vysadený nechtík lekársky, povie zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová.

Kvet má žltej alebo oranžovej farby a je to skvelá bylinka. Najmä na kožu, pri nehojacich sa ranách, vredoch predkolenia, ekzémoch, lupienke, popáleninách. Všetky tieto príznaky nechtík zmierňuje, preto je dobré vedieť, čo z neho vlastne zbierame.

Zbierame kvet s kalichom alebo len okvetné lístky za slnečného počasia, najlepšie okolo poludnia. Ak ho vysejete k jahodám, paradajkám, uhorkám, hrachu, mrkve alebo zemiakom, podporíte zdravý stav vašej pôdy.

Tieto plodiny nebudú trpieť chorobami a napadnutím škodcami, s ktorými sa často stretávame, keď pestujeme monokultúrne a na svoju záhradu prilákate užitočné včielky a čmeliaky.

Kvety nechtíka vyzerajú veľmi pekne a dokonca sú aj veľmi chutné. Môžeme ich pridávať aj do jedál sušené či čerstvé. Ja ich používam na hlávkový alebo uhorkový šalát, ale môžete skúsiť aj iné varianty. Aj na sladko: napr. rozmixovaný banán s kakaom posypeme okvetnými nechtíkovými lístkami.

Takže nechtík lekársky sme ochutnali, je čas na klasický recept, ako napr. nechtíkový olej. Olej na pleť si vyrobíme macerovaním v kvalitnom rastlinnom oleji.

Používam slnečnicový, lisovaný za studena. Zavädnuté kvety naložíme do oleja. Na pol litra oleja potrebujeme 2 hrste kvetov a tie zhruba 14 dní macerujeme v sklenenej nádobe, ktorú prikryjeme plátnom, občas pretrepeme.

Potom precedíme a dáme do tmavej fľaše. Používame pri akomkoľvek probléme s kožou, prípadne aj ako pleťový olej. Môžeme ním ošetriť aj celé telo.

Zajtra si pripravíme nechtíkovú tinktúru a poriadne si vydrhneme kožu. 

 

Počuli ste v Rádiu Slovensko v relácii Zručne stručne s Barbarou Štubňovou a Miriam dňa 3.8.2016. V audio podobe si vypočujete tu >>>