Naučme sa bezpečne zatĺkať klince

Stiahnite si elektronickú príručku zdarma.

Stiahnite si TOP 3

Aktuálne informácieSem tam sa každému z nás ocitne v ruke klinec s jasným cieľom - pritlč ma! Netreba sa toho báť, drobné opravy zvládne aj to najväčšie „polienko", takže dnes budeme so zberateľkou domácich receptov Miriam Štolfovou radiť, ako urobiť veci poriadne a podľa možnosti: aby nám to, čo pribijeme, aj držalo.

Začneme ale jemne, esteticky. V kúpeľni alebo v inom vlhkom prostredí nám skrutky nezhrdzavejú, keď ich pred použitím natrieme bezfarebným lakom na nechty. Problém nie je ani to, ak chceme mať obraz presne na tom istom mieste, kde je diera po inom klinci.

Ak zatĺkame klinec do tej istej dierky, kde bol predošlý, dierku zaplníme vatou namočenou do sadry alebo vlhkým novinovým papierom z ktorého urobíme "zátku". Klinec potom lepšie drží.

Tvrdá stena je výzvou pre väčšinu klincov. Tak im trochu pomôžeme. Do steny zatlčieme klinec oveľa ľahšie, keď ho predtým omočíme v tekutom mydle. Môžeme aj potrieť voskom alebo olejom. Pozor, nenamáčajte hlavičku, aby sa vám pri zatĺkaní nešmýkala.

Vlastne aj s tým si vieme poradiť. Pri zatĺkaní klincov si často klepneme po prstoch. Zvlášť, keď je klinec malý. Aby sme prstíky uchránili, urobíme si pomôcku z kartóna. 

Odstrihneme kus kartóna cca 5x5cm. Z jednej strany ho nastrihneme asi do polovice a do zástrihu vložíme klinec. Kartón nám poslúži ako držiak. Zatlčieme klinec asi do polovice, kartón vytiahneme. Potom už klinec v dreve drží a môžeme ho zatĺcť úplne.

Namiesto kartóna môžeme použiť aj hrebeň a klinec vložiť medzi zúbky. Môžete to otestovať: ak pritlčiete doma nejaké klince, možno váš muž za ten čas navarí. 

 

Počuli ste v Rádiu Slovensko v relácii Zručne stručne s Barbarou Štubňovou a Miriam dňa 8.4.2016. V audio podobe si vypočujete tu >>>