Môžeme si vyrobiť aj vlastnú aviváž

Stiahnite si elektronickú príručku zdarma.

Stiahnite si TOP 3

Aktuálne informácieDomáci ekologický prací gél sme už vyrábali, tak dnes si urobíme vlastnú aviváž. Ako nám povie zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová, aj v tomto prípade máme niekoľko možností.

Tu je prvá z nich: použijeme vínny ocot a rozmarín: 250 ml vínneho octu, 250 ml vody a 10 kvapiek oleja ideálne rozmarínového, budeme mať rozmarínovú aviváž. Ocot zmiešame s vodou a pridáme voňavý olej. Poriadne premiešame, aby sa všetky prísady spojili a pred pridaním do prania pretrepeme. Na jedno pranie použijeme cca 2 lyžice aviváže.

Na ten olej pozor, určite by to nemali byť bylinky zaliate za studena lisovaným olejom. To nie je tá správna cesta. Dá sa to však aj bez oleja a bielizeň bude aj tak voňavá. Ak nemáte po ruke voňavý olej, môžete ho nahradiť kondicionérom na vlasy. V takom prípade treba použiť 6 dielov vody, 3 diely vínneho octu a 3 diely vlasového kondicionéra.

Ak nemáte naozaj nič z toho po ruke len ten ocot, smelo do toho. Je to síce veľmi úsporná metóda, na druhej strane prekvapivo funkčná. Ocot je vynikajúca aviváž, ak na froté uteráky dáme namiesto aviváže ocot, tak budú krásne mäkučké. 

A funguje aj na všetky ostatné veci, ale je pravda, že trošku smrdí. Môžeme vylepšiť vôňu éterickým voňavým olejom a keď sa bielizeň vyvesí na vzduch, tak slnko ten smrad vytiahne.

Verím, že tipy na vlastnú aviváž vás inšpirovali, ak chcete vyskúšať aj vlastný eko-prací gél, návod nájdete v našom archíve. 

 

Počuli ste v Rádiu Slovensko v relácii Zručne stručne s Barbarou Štubňovou a Miriam dňa 1.2.2017. V audio podobe si vypočujete tu >>>