Medovo-zázvorové lízanky proti kašľu

Stiahnite si elektronickú príručku zdarma.

Stiahnite si TOP 3

Aktuálne informácieChutné aj zdravé - táto kombinácia sa pri sladkostiach len tak nevidí. Máme pre vás jeden zaujímavý tip na detské lízanky proti kašľu. Čo je na nich zaujímavé a zdravé, povie zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová.

Kombinácia zázvoru a medu uvoľňuje dýchacie cesty, pomáha rozpúšťať hlien, uľahčuje vykašliavanie a urýchľuje tak proces uzdravenia sa. Navyše, do základného receptu môžete pridávať ďalšie zdravé ingrediencie ako napríklad citrónovú šťavu alebo výťažok zo sladkého drievka.

Znie to celkom dobre, takže si pripravíme ingrediencie. Potrebujeme: 300 g medu, 1,5 lyžičky mletého zázvoru, špajle, hrniec s okrajom prispôsobeným na odlievanie a silikónovú podložku.

To je všetko. Prípadne tam môžete dať trošku mletej škorice a jabĺčkovej šťavy, ale len trochu, pretože všetku vodu budeme musieť odpariť.

Vo vodnom kúpeli zmiešame v hrnci med so zázvorom a varíme 1,5 – 2 hodiny. Potrebujeme, aby med čo najviac zhustol a odparila sa z neho väčšina tekutiny. Každý med má však inú hustotu a preto necháme variť tak dlho, kým nevznikne skutočne hustá hmota. Nezabúdame miešať!

To, či je med taký hustý, ako potrebujeme otestujeme tak, že trošku medu necháme kvapnúť na rovný povrch – keď sa neroztečie a bude držať tvar, máme to.

Na pripravenú silikónovú podložku vylejeme koliesko, ktoré sa zmestí do úst. Jemne vložíme špajľu a necháme stuhnúť. Takto urobíme všetky lízanky. Keď všetko stuhne, zo silikónovej podložky ich ľahko odlepíme.

Ak nám na spodnej strany lízanky vzniknú ostré hrany, jemne ich obrúsime, lízanku zabalíme do celofánu a tešíme sa z výsledku.

A ešte jedno upozornenie – nepridávajte viac zázvoru, lízanky potom budú štipľavé:-)  

 

Počuli ste v Rádiu Slovensko v relácii Zručne stručne s Barbarou Štubňovou a Miriam dňa 15.11.2016. V audio podobe si vypočujete tu >>>