Likvidujeme škrabance na nábytku a zrkadle

Stiahnite si elektronickú príručku zdarma.

Stiahnite si TOP 3

Aktuálne informácieZo škrabancov sa nestrieľa, ale ak sú na našom obľúbenom kuse nábytku, nie je nám to jedno. Takže sme nazbierali niekoľko tipov na túto tému. Ako na malé škrabance, povie zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová.

Na prekrytie malých škrabancov či odrenín, poslúži dužina vlašského, pekanového alebo para orecha. Pozdĺžne potrite škrabanec orechom – jeho olej zafarbí čiaru a je po škrabanci. Podmienkou je, že drevo nesmie byť veľmi tmavé.

Malé a plytké škrabance vieme odstrániť aj pomocou krému na topánky rovnakého odtieňa ako je povrch dreva. Ak je ryha trochu hlbšia, ale ešte stále to nie je na tmel, môžete vyskúšať aj toto: čiastočne odstrániť ryhu na dreve pomôže aj zmes jablčného octu a jódu. Zatrieme ju pomocou štetca.

V prípade tmavšieho dreva treba pridať o niečo viac jódu. Na mahagón nám dokonca postačí len jód, ktorý nanesieme vatovou tyčinkou.

Teraz sa budeme venovať škrabancom na zrkadle. S tými si poradia viaceré prípravky. Napr. glycerín, ktorý dostaneme v lekárni, tiež leštiaci prostriedok na čelné sklo auta, ktorý nájdeme v garáži, alebo čistiaci prípravok na sklokeramickú varnú dosku.

Nečakaným a trochu neuveriteľným pomocníkom je v tomto prípade aj zubná pasta, ktorá pomôže ryhu v zrkadle vygumovať. Najúčinnejšia je tá s bieliacim účinkom, lebo obsahuje mikroskopické obrusovacie čiastočky.

Zajtra vám ponúkneme recept na elixír mladosti.

 

Počuli ste v Rádiu Slovensko v relácii Zručne stručne s Barbarou Štubňovou a Miriam dňa 5.1.2017. V audio podobe si vypočujete tu >>>