Levanduľový čaj je horký a zdravý

Stiahnite si elektronickú príručku zdarma.

Stiahnite si TOP 3

Aktuálne informácieO výnimočne príjemných vlastnostiach levandule sme hovorili včera. Vieme ich využiť na relax a pomôže aj na žalúdok, takže urobme si levanduľový čaj. Poradí zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová.

S príchodom jesene si môžete urobiť nálev. Asi lyžičku sušených kvetov zalejte horúcou vodou a necháte 10 minút lúhovať pod pokrievkou, potom scedíte.

Nálev nám pomôže pri ťažkostiach v tráviacom trakte, pri nechutenstve, vyčerpaní, psychickom rozladení, nadúvaní, ale aj dýchacích ťažkostiach. Tento čaj je horký, možno preto sa z levandule tak často čaje nerobia.

Zato veľmi známy nielen v stredomorí je levanduľový kúpeľ. Je mimoriadne relaxačný. Do hrnca pridáme sušené alebo čerstvé kvety levandule a sparíme horúcou vodou. Na liter vody dáme asi hrsť kvetov.

Necháme približne pol hodinu vylúhovať a potom pridáme ešte 2-3 lyžice medu a precedíme do vane. Užívame si absolútne povznášajúci zážitok, ktorý upokojí naše zmysly a uvoľní celé telo.

Pre zvýšenie príjemného účinku ešte môžeme nakvapkať pár kvapiek kvalitného éterického oleja do aromalampy alebo do difuzéra, zapáliť si sviečky v kúpeľni a užiť si čas na všetkých úrovniach.

Levanduľu vieme využiť aj v kuchyni, keď ju naložíme do octu. Asi 2 lyžice kvetov necháme macerovať v 1 litri kvalitného vínneho octu za oknom na slnku 14 dní a potom precedíme. Ocot môžeme dobre využiť do šalátov, omáčok, zeleninových nátierok, alebo ho zriedime s vodou a umývame ním nečistú pleť alebo vlasovú pokožku pre posilnenie.

Poslednou bylinkou v našom herbári je harmanček. Budeme sa mu venovať zajtra. 

 

Počuli ste v Rádiu Slovensko v relácii Zručne stručne s Barbarou Štubňovou a Miriam dňa 17.8.2016. V audio podobe si vypočujete tu >>>