Levanduľa upokojuje, výborne pôsobí na kožu aj na žalúdok

Stiahnite si elektronickú príručku zdarma.

Stiahnite si TOP 3

Aktuálne informácieEšte nás čakajú dve zaujímavé bylinky, ktoré môžete pestovať aj v kvetináči na balkóne a potom sa pustíme do zavárania. Dnes je teda na rade levanduľa, ktorá je symbolom aromaterapie. Pokračuje zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová.

Zbiera sa fialová vňať typickej fialovej farby a prenikavej upokojujúcej vône v júli a v auguste. Zbierame kvety alebo celú kvitnúcu vňať.

Pomáhajú pri vyčerpaní, nepokoji, bolestiach hlavy, žalúdočných problémoch, pretože levanduľa chutí horko. Pomáha aj pri nachladnutí a revmatizme.

V teplejších oblastiach kvitne levanduľa 2x do roka, ale iba vtedy, ak po prvom kvitnutí ostriháte stonky, na ktorých boli kvety.

Druhé kvitnutie nie je také bohaté, zato kvety majú intenzívnejšiu vôňu. Zato všetko môže silica. Získavajú sa parovodnou destiláciou a dostávame tak éterický olej, ktorý má veľmi špecifické účinky.

My si éterický levanduľový olej vyrobiť nemôžeme, pretože na to by sme potrebovali kvantá kvetov, vieme sa však dopracovať k menej intenzívnej náhrade.

Macerujeme levanduľové kvety v kvalitnom, za studena lisovanom oleji, ideálne slnečnicovom. Macerát necháme za oknom na slnku asi 3 týždne a potom precedíme.

Môžeme používať ako masážny olej pre pocit uvoľnenia a navodenie pokoja, pri bolestiach chrbta, pri spálení na slnku a krásne tiež hojí kožné poranenia.

Máme olej, môžeme mať aj mastičku. Najprv vyrobíme olejový macerát a keď máme levanduľový olej hotový, rozpustíme vo vodnom kúpeli bambucké maslo, pridáme asi polievkovú lyžicu macerátu: na 200 ml masla 1 PL macerátu.

Keď pridáte viac macerátu, bude mať väčšiu vláčnosť. Potom vlejeme do téglika a necháme stuhnúť. Masť používame ako denný krém, na ruky, na pleť, nohy, nechty, zvláčni kožu a vôňa levandule vám navodí príjemný pocit.

Zajtra si urobíme levanduľový kúpeľ, odvar aj ocot.

 

Počuli ste v Rádiu Slovensko v relácii Zručne stručne s Barbarou Štubňovou a Miriam dňa 16.8.2016. V audio podobe si vypočujete tu >>>