Leštíme nábytok

Stiahnite si elektronickú príručku zdarma.

Stiahnite si TOP 3

Aktuálne informácieVôňa vylešteného nábytku sa dá porovnať s máločím, väčšinou si ju pamätáme z návštev u starých rodičov. Aj keď máme nový moderný nábytok, vôbec to neznamená, že by sme ho nemali sem-tam preleštiť. Dnes sa budeme venovať dreveným aj iným kusom, vyrobíme si vlastné leštidlo. Zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová.

Zmiešajte 1/4 pohára octu a 3/4 pohára olivového oleja. Naneste na nábytok použitím mäkkej handričky, ktorá nepúšťa vlákno a následne zotrite. Toto leštidlo je použiteľné na rôzne typy nábytku, teraz sa špecializujeme na ten drevený.

Pre drevený nábytok zmiešajte 1/4 pohára citrónovej šťavy a ½  pohára olivového oleja a nasledujte rovnaký postup ako v predchádzajúcom prípade. Prípadne môžete použiť len čistý kokosový olej.

Čistiť čalúnený nábytok býva niekedy ťažké, najmä ak sú tam škvrny. Ale dá zabrať aj obyčajné čistenie od prachu. Na čalúnený nábytok položte väčšiu handru namočenú v octovej vode – octová voda najviac prejasní farby látky.

Povrch stolov môžeme vyčistiť aj rozkrojeným zemiakom. Natrieme, vyšúchame a zotrieme handričkou.

Dubový nábytok je krásny, tak sa oň treba aj starať: nábytok z dubového dreva pretrite pivom, v ktorom ste rozpustili cukor, potom preleštite suchou handričkou.

Vo všetkých prípadoch však zmes najskôr vyskúšajte na malej ploche nábytku  - pre istotu. 

 

Počuli ste v Rádiu Slovensko v relácii Zručne stručne s Barbarou Štubňovou a Miriam dňa 3.2.2017. V audio podobe si vypočujete tu >>>