Dva recepty na balzam na pery s včelím voskom

Stiahnite si elektronickú príručku zdarma.

Stiahnite si TOP 3

Aktuálne informácieDnes pre vás máme dva recepty na balzam na pery. Čo potrebujeme na ten prvý, povie zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová.

Potrebujeme: 50 g kokosového oleja, 50 g olivového oleja a 50 g včelieho vosku. 

Ak chcete balzam hnedý, pripravte si aj najemno mletú škoricu. Ak sa vám viac pozdáva červený, pridáte pár kvapiek bazy čiernej. Vlastne môžete použiť akékoľvek prírodné farbivo, teda okrem mletej červenej papriky alebo čierneho korenia.

Postup: Oleje a vosk roztopíme vo vodnom kúpeli. Keď sa celá zmes roztopí, pridáme farbivo, buď škoricu alebo šťavu z bazy. Celú zmes nalejeme do malých uzatvárateľných nádobiek a necháme stuhnúť.

Aj balzam v malinkých uzatvárateľných nádobkách je skladný, pokiaľ to však chcete mať dokonalé, vysúvateľný obal na rúže a balzamy zoženiete v špecializovaných internetových obchodoch.

Aj na ten druhý recept budeme potrebovať včelí vosk a je tam o niečo viac olejov. Takže potrebujeme:

  • 1 a pol lyžice strúhaného včelieho vosku
  • 1 lyžica bambuckého masla
  • 2 lyžice kokosového oleja
  • 1 lyžica ricínového oleja
  • pár kvapiek esenciálneho oleja vône, ktorá sa vám páči
  • farbivo - buď prášok z červenej repy, kurkumu alebo mletú škoricu
  • nádobky na balzam

Postup je podobný ako v prvom prípade: vo vodnom kúpeli všetko zohrievajte, kým sa včelí vosk rozpustí. Potom pridajte pár kvapiek esenciálneho oleja a farbivo.

Nalejte tekutý balzam na pery do čistých nádobiek, keď balzam stuhne, môžete začať používať.

Ako ste počuli, so zložením môžete aj trošku zaexperimentovať. Základom je včelí vosk, ktorý bude držať balzamy pokope. Obidva balzamy skladujte 6 až 8 mesiacov.   

 

Počuli ste v Rádiu Slovensko v relácii Zručne stručne s Barbarou Štubňovou a Miriam dňa 26.10.2016. V audio podobe si vypočujete tu >>>