Čistíme striebro chróm a nerez

Stiahnite si elektronickú príručku zdarma.

Stiahnite si TOP 3

Aktuálne informácieAko vyčistiť chróm a striebro, to sme už v našej rubrike preberali. Našli sme však ďalšie postupy, takže sa o ne s vami rady podelíme. Striebro sme doteraz drhli všeličím, dnes to bude bez drhnúcej činnosti. Postup prezradí zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová.

Strieborné príbory aj šperky sa dajú ľahko vyčistiť. Stačí, ak dáte na dno dostatočne veľkého hrnca alobal a naňho položíte všetko, čo potrebujete vyčistiť. Potom to zalejte vriacou vodou a pridajte hrsť soli.  Nechajte to namočené až dovtedy, kým uvidíte, že sú čisté.

Vyzerá to tak, že alobal má širšie využitie. Môžeme ho totiž použiť aj na čistenie pochrómovaných vecí. Chrómované časti nábytku ako napríklad kúpeľňové stojany, nohy od stoličiek a stolov, môžete vyčistiť pomocou alobalu.

Odtrhnite si kúsok a utierajte chróm tou matnejšou stranou alobalu. Chróm získa späť svoj pôvodný lesk. Ak ste už oľutovali, že máte nerezový drez, nemusíte. Je niekoľko spôsobov ako zabezpečiť, aby sa pekne leskol.

Nerezový drez vyčistíme najmä octom. Ak ho nemáte po ruke, špinavý nerezový drez vyčistia aj noviny. Pokrčíme ich a vlhký drez nimi vydrhneme. Nerezový drez bude opäť čistý.

Na veľmi znečistený nerezový drez funguje aj táto procedúra: zubnú pastu zmiešame s kypriacim práškom alebo so sódou, pastou natrieme plochu - ak sú tam špinavšie plochy, tak to ešte vyšúchame a potom opláchneme. 

 

Počuli ste v Rádiu Slovensko v relácii Zručne stručne s Barbarou Štubňovou a Miriam dňa 9.11.2016. V audio podobe si vypočujete tu >>>