Bylinková ústna voda a kloktadlo

Stiahnite si elektronickú príručku zdarma.

Stiahnite si TOP 3

Aktuálne informácieSvieži dych je ukážkou zdravia nielen v ústach. So zberateľkou domácich receptov Miriam Štolfovou sme pre vás našli ústnu vodu z byliniek. Nie je to klasika, ale viete, čo v nej máte, a postará sa aj o vaše ďasná. Tu je recept.

Potrebujete 1 čajovú lyžičku sušeného rozmarínu, 1 čajovú lyžicku sušenej materinej dúšky, 1 čajovú lyžičku sušenej mäty klasnatej a pol litra vody. Zmes sušených byliniek dáme do nádoby s vodou, privedieme do varu a takto varíme 20 minút. Následne necháme ochladnúť. Roztok prelejeme cez sitko do uzatvárateľnej sklenenej nádoby, ktorú dáme do chladničky. Ústnu vodu spotrebujte najneskôr do 4 dní. Celý týždeň si vždy ráno a večer po umytí zubov vypláchnite ústa.

Ak vás trápi paradentóza, k tomu, čo vám poradil váš zubár, môžete pridať aj osvedčený bylinkový recept podľa českého bylinkára Karla.

Pripravíme kloktadlo zo zmesi rovnakých sušených dielov dubovej kôry, vňate šalvie a stavikrvu. Štyri lyžice zmesi dáme do pol litra vody a necháme cez noc postáť. Ráno pomaly uvedieme do varu a necháme prikryté vylúhovať. Týmto odvarom opakovane vyplachujeme ústa a súčasne jemnou kefkou pomaly masírujeme ďasná.

Zajtra zabojujeme proti bolesti hrdla a proti kašľu.

 

Počuli ste v Rádiu Slovensko v relácii Zručne stručne s Barbarou Štubňovou a Miriam dňa 23.1.2017. V audio podobe si vypočujete tu >>>