Alobal ako lievik aj ochrana použitej farby

Stiahnite si elektronickú príručku zdarma.

Stiahnite si TOP 3

Aktuálne informácie



Vyzerá to tak, že mať doma niekoľko druhov alobalu je dobrý nápad. Kedykoľvek sa vám totiž môže zísť, najmä ak niečo doma majstrujete. Prvý tip - improvizovaný lievik - predstaví zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová.

Ak nemáte po ruke lievik, stačí preložiť pás silného alobalu a zrolovať ho do kužeľa. Tento lievik má oproti ozajstnému výhodu - môžete ho totiž ohnúť a dostať sa tak do nešikovne umiestnených otvorov - napríklad do kosačky sa benzín väčšinou nalieva otvorom umiestneným hneď vedľa motora.

Alobal dobre poslúži aj vtedy, ak nechcete, aby sa vám na zvyšnej farbe vytvorila škrupina.

Ak otvoríte z polovice spotrebovanú plechovku farby, zrejme nájdete na povrchu stvrdnutú škrupinu, ktorú väčšinou nemôžete odstrániť a je možné, že vám jej časti zvyšnú  farbu znehodnotia. Dá sa tomu zabrániť, ak pre zatváraní plechovky urobíte dve veci.

Najprv plechovku postavte na kus alobalu a obkreslite ju. Výsledný kruh vystrihnite a dajte ho na hladinu farby. Potom sa poriadne nadýchnite, fúknite do plechovky a rýchlo ju zavrite vekom. Vydýchnutý oxid uhličitý z plechovky vytlačí časť kyslíka, čo prispeje k tomu, že farba tak ľahko nevyschne.

Z alobalu si môžete vyrobiť aj paletu na miešanie farieb a potom ho vyhodiť, tak isto vám pomôže pri maľovaní dverí, keď ním obalíte kľučky.

 

Počuli ste v Rádiu Slovensko v relácii Zručne stručne s Barbarou Štubňovou a Miriam dňa 11.1.2017. V audio podobe si vypočujete tu >>>