Sušené marhule potešia vaše zdravie aj maškrtný jazýček

Stiahnite si elektronickú príručku zdarma.

Stiahnite si TOP 3

Aktuálne informácie



Sušené ovocie je výborným zdrojom vitamínov na zimu. Môžeme sušiť jabĺčka, hrušky, včera sme vyskúšali čerešne a višne a dnes sa pustíme do marhúľ. Keďže je po marhuľovej sezóne, ostávajú už len tie z obchodu.

Alebo si na tento recept spomeniete na budúci rok. Zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová.

Na sušenie marhúľ sa používajú pekné zrelé plody. V prípade sušenia môžeme použiť aj mierne prezreté marhule. Najdôležitejšie je, aby mali výraznú chuť a vôňu.

Marhule rozkrojíme na polovičky a vyberieme z nich kôstky. Ukladáme ich na mriežku alebo rámy rozkrojenou časťou nahor. Marhule pri sušení tmavnú, aby ste sa nezľakli.

Buď vám to bude jedno, čo je ten lepší prípad, alebo siahnete po osvedčenej metóde – namočíte marhule do citrónovej vody. Toto pomáha pri jablkách a hruškách, v prípade marhúľ by som to nechala tak, najmä keď ich máte mäkšie, vo vode sa vám budú rozpadávať.

Prvý spôsob sušenia je v rúre alebo v sušičke. Keď marhule sušíme v rúre alebo v sušičke, najprv udržiavame teplotu 95-100°C, pri konci sušenia teplotu znižujeme na max. 60°C. Sušenie by malo trvať max. 5 hodín.

Ak sušíte v rúre, nezabudnite nechať pootvorené dvierka, aby ste si marhule neuvarili, musí sa odpariť vlhkosť.

Môžete sušiť aj na slnku, pokiaľ na to máte vhodné podmienky a pekné počasie. V tom prípade ich sušíme 5-7 dní, na noc ich ale budete musieť schovať dovnútra.

Vysušené marhule dávame do suchej miestnosti v nádobách alebo vrecúškach, pretože sú náchylné na prijímanie vlhkosti.

V pondelok budeme hovoriť o zásadách mrazenia ovocia. 

 

Počuli ste v Rádiu Slovensko v relácii Zručne stručne s Barbarou Štubňovou a Miriam dňa 9.9.2016. V audio podobe si vypočujete tu >>>