Staráme sa o izbové rastliny

Stiahnite si elektronickú príručku zdarma.

Stiahnite si TOP 3

Aktuálne informácie



Záhrada spí zimným spánkom, tak sa môžeme vyšantiť na izbových rastlinách. Aj o tie sa treba starať, aby nám prinášali radosť a mali sa k svetu. Nielen rastliny, aj pôdu v kvetináči by sme mali sem-tam skontrolovať. Pokračuje zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová.

Na povrchu kvetináčov sa zvykne na zemine usádzať biely povlak. Môže to indikovať pleseň, ale môžu to byť aj zvyšky solí z hnojiva. Opatrne zeminu odoberte a pridajte novú. Ak sa vám povlak vytvára aj napriek tomu, skúste povrch jemne poprášiť mletou škoricou. Nemalo by sa to opakovať a kvety polievajte do misky, nie na povrchu.

Škodcovia sa nevyhýbajú ani izbovým rastlinám, takže si vyrobíme postrek, ktorý funguje ako prvá pomoc: lyžicu tabaku namočte cez noc do vody, druhý deň túto tekutinu sceďte, pridajte malú lyžičku čistého alkoholu a na koniec lyžičky mazľavého mydla.

Premiešajte a buď jemne štetcom listy umyte, alebo dajte roztok do rozprašovača a rastliny postriekajte. Účinkuje to na vošky aj roztoče. S týmto prípravkom by nemali prísť do styku deti.

Cesnak má antibakteriálne a fungicídne učinky, jeho typická vôňa odpudzuje hmyz. Môžete ho úspešne použiť aj v boji proti voškám na izbovkách.

Príprava: 25 strúčikov cesnaku nasekajte a zalejte 1 l vriacej vody v nádobe, ktorá dlho udržuje teplo. Prikryté nechajte stáť 15 minút, potom roztok preceďte cez husté sitko. Neriedený ho aplikujte na rastliny napadnuté voškami.

Zajtra sa budeme venovať nohám. Masáž a liečivý kúpeľ ich potešia najmä v tomto období. 

 

Počuli ste v Rádiu Slovensko v relácii Zručne stručne s Barbarou Štubňovou a Miriam dňa 19.1.2017. V audio podobe si vypočujete tu >>>