Proti muchám bojujeme poriadkom, korením, kvetmi aj prievanom

Stiahnite si elektronickú príručku zdarma.

Stiahnite si TOP 3

Aktuálne informácie



Proti muchám sú najlepšie sieťky na oknách. Ak však sieťku nemôžete alebo z nejakého dôvodu nechcete mať, skúste tip, ktorý ponúka zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová.

15-20 voňavých klinčekov, ktoré bežne máme v kuchyni, dáme do misky s vodou, postavíme na parapet blízko okno a muchy sa budú otáčať presne na hranici okna. Nemajú rady túto vôňu a nám zároveň klinčeky prevoňajú celý byt. Ak bojujete len proti muchám, stačí, ak si misku dáte doprostred izby. Komáre sú o niečo priebojnejšie, takže miska musí ísť na parapetu. 

Ako počujete, začali sme po dobrom. V tomto duchu budeme ešte pokračovať, pretože sú rastlinky, ktoré vám vysadené v okne urobia takisto dobrú službu.

Hmyz nemá rád bazalku, levanduľu, aksamietnicu, ale čo naozaj nemá rád a veľmi dobre funguje sú rajčiny a pelargónie – muškáty. Čím viac muškátov na oknách, tým menej múch v byte a ak si zasadíte jeden rajčinový kríček niekde k balkónovým dverám, naozaj dnu nepôjdu. Ak máte miesto na vysádzanie kvetov pod oknom, skúste tieto: rozmarín a citronela, ochránia okná prízemia a prvého poschodia.

Je jasné, že ak nechceme mať muchy, nenechávame v izbách zvyšky jedla. A pomôcť môže aj obyčajný prievan. Je to starý osvedčený spôsob proti hmyzu – akonáhle mucha, komár a lebo iný hmyz vletí do bytu, stačí vyotvárať okná a urobiť prievan, ktorý neznášajú, takže utečú.

Trošku pritvrdíme: ak sa napriek tomu múch zbaviť neviete, toto je návod na výrobu domácej mucholapky: polystyrénovú tácku z chladeného kurčaťa alebo akúkoľvek inú tácku z tvrdeného polystyrénu potrieme medom, položíme niekde v byte a mušky to pritiahne ako mucholapka.

Popísali ste si oblečenie prepisovačkou? Zajtra to dáme do poriadku.

 

Počuli ste v Rádiu Slovensko v relácii Zručne stručne s Barbarou Štubňovou a Miriam dňa 1.3.2016. V audio podobe si vypočujete tu >>>