Domáci postrek proti burine a opatrenia proti škodcom

Stiahnite si elektronickú príručku zdarma.

Stiahnite si TOP 3

Aktuálne informácie



V kurze začínajú byť biozáhradky a prírodné záhrady, ktoré sú založené na spolupráci s prírodou, nie na jej potláčaní. Takže burina je vlastne súčasťou prírody. Na tom sa vieme zhodnúť. Pochybnosti nastanú keď sa presadí tam, kde chcete mať niečo úplne iné.

Niekto to vezme do vlastných rúk a burinu pekne vypleje, ak nemáte čas na takéto prečistenie hlavy, máme pre vás tip na likvidátor buriny. Zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová:

Silný prostriedok proti nepríjemnej burine, ktorá sa rozmáha na vašej záhradke, si môžete vyrobiť zo surovín, ktoré máte doma.

Zmiešajte 4 litre octu s 250 gram. soli a 1 lyžičkou saponátu. Túto zmes prelejte do nádoby s rozprašovačom a jednoducho nastriekajte na burinu.

Priznám sa, neskúšala som to, pretože ten saponát sa mi tam veľmi nepozdáva. Moji susedia to však vyskúšali  a výsledok bol veľmi dobrý, burina jednoducho zvädla.

Ak máte obavy zo saponátu vo vašej biozáhradke aj vy, skúste ho nahradiť saponátom ekologickým. Dá sa kúpiť v drogérii.

Ďalšou pliagou a znakom nerovnováhy v záhradke sú vošky. Je niekoľko spôsobov, ako sa ich zbaviť bez chemických postrekov. Skúsime to s mydlom.

Vošky sú drobné čierne mušky a neznášajú vôňu mydla. Pripravte roztok zo strúhaného mydla a vody a rozložte ho v malých nádobkách do blízkosti vašich rastliniek. Budete prekvapení, ako to funguje.

Osvedčeným prostriedkom proti hmyzu, ktorý nám robí v záhrade neplechu, sú aj šupky z citrusov. Stačí, ak ich uložíte okolo rastliniek a necháte pôsobiť.

Kôra z citrusov je tiež silným odpudzovačom pavúkov, takže ak s nimi máte problém, určite ju použite. Ideálne je, keď použijete šupky z biocitrónov neošetrovaných chemicky. 

 

Počuli ste v Rádiu Slovensko v relácii Zručne stručne s Barbarou Štubňovou a Miriam dňa 3.6.2016. V audio podobe si vypočujete tu >>>