Ako predĺžime sviečkam životnosť?

Stiahnite si elektronickú príručku zdarma.

Stiahnite si TOP 3

Aktuálne informácie



Ak ste mali včera romantický večer, čo by sa na MDŽ mohlo podariť, možno ste si povedali, prečo tá sviečka nehorí dlhšie... Aj s tým sa dá niečo urobiť, zo svojej zbierky vyberá dobré rady zberateľka domácich receptov Miriam Štolfová.

Môžeme urobiť 2 veci - sviečku pred zapálením posolíme, alebo ju dáme na chvíľu do mrazničky schladiť. Schladená alebo posolená sviečka horí dlhšie. Nie je v tom nič záhadné, má to veľmi logické vysvetlenie.  

Teplo plameňa odparuje tekutý vosk (premieňa ho na horúci plyn) a uhľovodík sa začne rozkladať na vodík a uhlík. Tieto výpary sú vtiahnuté do plameňa, kde reagujú s kyslíkom vo vzduchu a vytvárajú teplo, svetlo a vodnú paru (H2O) a oxid uhličitý (CO2).

Priblížne jedna štvrtina energie vzniknutej spaľovaním je vydaná ako teplo vyžarované z plameňa do všetkých smerov..... soľ aj mrazák ochladzujú sviečku, preto dlhšie horí

Sviečka by nemala horieť dlhšie ako 3 hodiny, pretože nám likviduje kyslík v miestnosti. Vonné sviečky by mali horieť o hodinu kratšie, nikdy totiž nevieme, čo všetko sa pri ich horení vyparuje do vzduchu.

Ak preferujete obyčajnú sviečku v aromalampe, máme pre vás návod, ako si vyrobiť voňavý olejček. Olivovým, alebo akýmkoľvek za studena lisovaným olejom zalejeme v pohári voňavé bylinky – mätu, rozmarín, levanduľu. Necháme odstáť niekoľko dní alebo týždňov a vznikne nám naozaj voňavý olej.

Zajtra ešte zostaneme pri sviečkach, budeme totiž odstraňovať škvrny od vosku. 

 

Počuli ste v Rádiu Slovensko v relácii Zručne stručne s Barbarou Štubňovou a Miriam dňa 9.3.2016. V audio podobe si vypočujete tu >>>